کارت ویزیت

ویژگیهای طراحی کارت ویزیت حرفه ای

ویژگیهای طراحی کارت ویزیت حرفه ای

با توجه به تعدد مشاغل و فعالیت های تجاری و نیاز آنها به معرفی و شناخته شدن و همچنین تاثیر چاپ کارت ویزیت در ایجاد فرصت بازاریابی امروزه ضرورت طراحی و چاپ کارت ویزیت گریز ناپذیر است، توضیح در مورد کارت ویزیت منحصر به فرد شاید کمی ابهام آمیز به نظر برسد. چیزی که از کارت ویزیت انتظار میرود این است که کارت ویزیت حرفه‌ای باید دارای استاندارهای اولیه و ویژگیهای ظاهری مشخص باشد و وسیله و رابط میان شما یا کمپانی مربوطه با مخاطبان را فراهم کند.

اهمیت کارت ویزیت

اگر هنوز کارت ویزیتی ندارید که بتوانید با مشتریان یا همکاران احتمالی خود به اشتراک بگذارید و دست به دست کنید، یک فرصت بازاریابی کلیدی را  از دست داده‌اید. در طراحی کارت ویزیت سبک های مختلف طراحی کارت ویزیت را میتوان بکار برد. شما می توانید مطابق سبک و گرایش خود یکی از این روش ها را مورد استفاده قرار دهید. اما در طراحی کارت ویزیت همواره در نظر داشته باشید که دو مقوله اهمیت دارد:

 • محتوا کارت ویزیت: هر اطلاعاتی که روی کارت درج می شود
 •  فرم کارت ویزیت: شامل ساختار و ویژگیهای طراحی کارت ویزیت

محتوای کارت ویزیت

محتوای کارت ویزیت شامل اطلاعات و داده‌هایی است که در هر شغلی بسته به حوزه فعالیت آن متغیر است اما مواردی که مطرح میشوند و در محتوای کارت ویزیت به آن پرداخته میشود در همه موارد یکسان است با بیانی متغیر که فرم کارت ویزیت را مشخص میکند و نیازمند طراحی ساختار و سبکی معین است.

 • نام و عنوان شغلی: کارت ویزیتی که بدون نام باشد مانند فردی است که شناسنامه ندارد و هویت این فرد مشخص نیست. حس خوبی منتقل نمیکند، در نتیجه خیلی امیدوار نباشید که افراد به شما اعتماد کنند.
 • نام کمپانی: شامل نام کمپانی و شرکت مربوطه
 • سمت شغلی: میخواهید شما را بر اساس چه کاری بشناسند؟ خیلی ها را میبینم که عناوین شغلی زیادی دارند و همه آن ها را در کارت می آورند و این یک اشتباه محض است چرا که شما نمیتوانید یک نسخه برای همه ارائه بدهید. شاید فکر کنید فردی با پتانسیل های مختلف هستید اما مخاطب چنین انتظاری از شما ندارد. پس سعی کنید اگر چندین شغل هم دارید عناوینی که برای شغلتان انتخاب میکنی مرتبط به هم باشد.
 • اطلاعات تماس و شبکه های اجتماعی: شماره تلفن حتی اگر روش توجیهی و مورد علاقه ارتباطی شما نیست، برای بعضی افراد هست. ایمیل نیز که روش جدیدی برای ارتباطات تجاری غیر فوری است، بخشی از آن به این دلیل است که امکان ارسال اسناد ضمیمه شده را فراهم میکند.
 • QR code: یک  QR کد یک میانبر قابل قبول برای انتقال هر اطلاعاتی که شما میخواهید با مخاطب به اشتراک بگذارید است.

محتوای کارت ویزیت

فرم و ویژگیهای ظاهری کارت ویزیت

به یاد داشته باشید که کارت های کسب و کار فقط برای دادن اطلاعات نیستند بلکه چگونگی و ویژگیهای ظاهری آن ها نیز اهمیت دارد به این دلیل که افراد مختلف ممکن است شماره، آدرس یا سایت مربوطه شما را بشناسند، اما طراحی کارت منحصر به فرد شما باعث میشود آن را نزد خود را نگه دارند. بنابر این محیط طراحی شده کارت را زیاد شلوغ نکنید این نکته را بیاد داشته باشید که یک کارت ویزیت ساده و شیک با طراحی محیطی چشم نواز تاثیر گذاری بسیار زیادی را در ترغیب بیننده برای به همراه داشتن و خواندن آن خواهد داشت. داشتن یک ایده منحصر به فرد در طراحی کمک بسیار شایانی برای طراحی یک کارت ویزیت خواهد کرد. در ادامه برخی موارد که کارت ویزیت شما را منحصر به فرد و به یاد ماندنی میکند به شما خواهیم گفت.

 • طراحی چشم‌گیر کارت ویزیت: کارت ویزیت خوب کارتی است که توسعه‌دهنده‌ی کسب‌وکار شما و به‌یادماندنی باشد. درباره‌ی هر تصمیمی که برای طراحی کارت گرفته می‌شود، از انتخاب کاغذ گرفته تا فرایند چاپ، باید به‌دقت فکر شود تا کارت آن‌طور که شایسته است شخصیت برند شما را منعکس کند
 • انتخاب تایپوگرافی مناسب کارت ویزیت: هنگامی که شما آنچه میخواهید بگویید می دانید، می‌توانید انتخاب کنید که چگونه آن را بیان کنید. در حالی که تایپوگرافی نیز انتخاب نحوه بیان با متن و ظاهری مناسب و قابل خواندن است که نسبت به فض و نوع طراحی انتخاب می شود. اما همواره از نوشتن متن های طولانی اجتناب کنید فراموش نکنید کارت ویزیت با برشور یا تراکت تبلیغاتی فرق دارد پس هرچه مختصر تر و کوتاهتر باشد برای مخاطب قابل لمس تر است. سعی کنید به جای نوشته های طولانی از نوشته ها و عبارات کوتاه و مختصر استفاده کنید. نوشته های بلند و طولانی باعث کم شدن علاقه فرد به خواندن مطالب می شود.
 • الهام پذیری در کارت ویزیت: کارت ویزیت تجاری انعکاسی از کسب و کار شما است. یک المان و یک نماد از شغلتان را بگیرید و آن را به کارت ویزیتتان تبدیل و اضافه کنید. خلاقیت در طراحی کارت ویزیت می‌تواند شما را از سایر رقبا متمایز کند چرا که خاص بودن کارت ویزیت شما در ذهن وی میماند و تصور بهتری از کسب و کار شما پیدا میکند.
 • انتخاب اشکال و برش های متفاوت: همانطور که تکنیک های چاپ پیشرفته تر و مقرون به صرفه تر میشوند، متخصصان فرصت بیشتری برای بررسی اشکال جایگزین دارند. تکنیک چاپ برش و دایکات اجازه میدهد تا انواع شکل‌ها را که میخواهید برش داده و کارت خود را بر روی آن چاپ کنید. البته باید به نحوه استفاده، قرارگیری در جیب یا کیف پول هم اهمیت دهید که استفاده یا نگه داشتن آن برای مخاطب آسان باشد.
 • لوگو کارت ویزیت: اگر لوگو داشته باشید حتما آن را در کارت خود قرار دهید چون داشتن لوگو شما را حرفه ای تر نشان می دهد. هر کس که کارت ویزیت شما را در دست میگیرد باید بتواند هویت برند شما را شناسایی کند و در آینده آنرا هرکجا ببیند، بتواند بلافاصله تشخیص دهد.

فرم و ظاهر کارت ویزیت

قانون طلایی و نهایی کارت ویزیت

به یاد داشته باشید اصول و کیفیت های اولیه طراحی شامل موارد ذکر شده میباشد که در هر کارت و برای هر کمپانی بسته به شخص سفارش دهنده یا سلیقه طراح متغیر است. در نهایت آنچه از کارت ویزیت و کیفیت ظاهری آن انتظار میرود از قانون زیر پیروی میکند:

 • کارت ویزیت می‌تواند بسیار جذاب، غیرمعمول، عجیب، و یا بامزه باشد تا نام تجاری شما را مانند یک تبلیغات تلوزیونی، در ذهن مخاطب ماندگار کند.
 • کارت ویزیت می‌تواند بین مردم چرخش کند و به دست هرکسی که می‌رسد، همان پیام‌ها را به ایشان نیز منتقل کندنام شما و کسب‌وکارتان را به نمایش گذارد.
 • چشم‌اندازی از نحوه ارتباط با شما را نمایش می‌دهد
 • نشان دهنده‌ی سبک و شخصیت کاری شما است

ضمن اینکه برای مطالعه بیشتر در خصوص استانداردها طراحی و چاپ کارت ویزیت میتوانید به مقاله مربوطه رجوع کنید. چنان چه درصدد طراحی و چاپ کارت ویزیت تخصصی بر اساس استاندارد ها و کیفیت های بصری مناسب در مارکت فروش خود هستید میتوانید با کارشناسان و طراحان با تجربه ما در گروه طراحی، چاپ و تبلیغات فدک تماس حاصل نمایید.

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 10 =