بروشور

عوامل تاثیر گذار در چاپ بروشور

عوامل تاثیر گذار چاپ بروشور

در چاپ بروشور عواملی دخیل هستند که به کیفیت آن کمک می کنند. در طراحی بروشور هم کیفیت چاپ مهم است هم طراحی که ما در این مقاله به دو گزینه اشاره می کنیم که رعایت کردن آن باعث بهبود طراحی و چاپ می شود. هر کار چاپی پیش از آنکه به چاپ برسد نیازمند یک طرح زیبا و مناسب است اما پس از قرار گرفتن در قالب یک طرح حرفه‌ای نیز نیازمند بررسی نکات مهم پیش از چاپ است. از جمله‌ی این نکات می‌توان به بررسی فونت، انتخاب رنگ صحیح و عوامل موثر در کیفیت طرح اشاره کرد.

برای داشتن یک بروشور زیبا و قابل قبول پیش از ارسال آن به چاپخانه ،استانداردهای لازم را رعایت کرده و یک سند با فرمت و کیفیت مطلوب جهت چاپ ارسال گردد.

بررسی نکات مهم در چاپ بروشور

ممکن است برای شما پیش آمده باشد که بروشوری را به چاپخانه ارسال کرده باشید ولی بعد از چاپ کیفیت پایین تری را نسبت به طرح اولیه خود مشاهده کرده باشید. علت این موضوع به دلیل عدم توجه به نکات مهم در مرحله طراحی بروشور ، پیش از ارسال به چاپخانه است.  اگر چاپخانه‌ای که قصد ارسال فایل خود به آن را دارید دارای دستگاه‌های مجهز و استاندارد باشد بدون شک با رعایت نکات اساسی و مهمی که در این مقاله به بررسی آن‌ها می‌پردازیم در پایان کار به یک محصول چاپی مطلوب دست خواهید یافت.

انتخاب رزولوشن مناسب چاپ بروشور (Resolution)

انتخاب رزولوشن مناسب به هنگام ایجاد یک سند جدید در نزم‌افزارهای طراحی مطلبی است که در میزان کیفیت طرح در چاپ تاثبر به‌سزایی دارد.

رزولوشن مناسب برای محصولات چاپی همچون ست اداری، تراکت بروشور، کاتالوگ، پاکت نامه، کارت ویزیت و ۳۰۰dpi است. این عدد به عنوان یک استاندارد مورد تایید برای چاپ در این سطح می‌باشد. گرچه برای چاپ در ابعاد بالا می‌بایست میزان dpi را کاهش داد، اما همچنان عدد ۳۰۰dpi به عنوان یک رنج مطلوب در چاپ تصاویر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انتخاب رزولوشن بروشور

 

 

فرمت خروجی طرح در نرم‌افزار

همانند رنگ ممکن است تصویری که در صفحه‌ی نمایش دیده می‌شود کاملا مورد قبول و خوب به نظر برسد اما اینکه  خروجی آن از نرم‌افزار گرافیکی با چه فرمتی گرفته شود در میزان کیفیت نهایی طرح بسیار تاثیرگذار خواهد بود. فرمت خروجی یک فایل همان نوع ذخیره‌سازی آن می‌باشد. فرمت‌های مختلفی برای نرم‌افزراهای گرافیکی رستر و برداری وجود دارد که هرکدام دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. اگر از نرم‌افراهایی که دارای ساختار برداری هستند (مانند CorelDraw، InDesign ،Illustrator ) خروجی رستر گرفته شود تمامی طرح دچار کاهش کیفیت می‌شود. فرمت TIFF یکی از فرمت‌هایی است که نسبت به فرمت JPEG و JPG قابلیت ذخیره با کیفیت بالاتری را دارد اما در نرم‌افزارهای وکتور مشکل تغییر ساختار را ایجاد می‌کند و برای نرم‌افزارهای رستر (مانند Photoshop) مناسب است. استانداردترین و به عبارتی ایده‌آل‌ترین فرمت خروجی، PDF/X است. این فرمت نوعی از فرمت PDF بوده که خروجی طرح را با حفظ کیفیت مطلوب برای چاپ آماده می‌کند. یکی از مزایای دیگر این فرمت قابلیت استفاده برای هر دو ساختار برداری و رستر است.

کیفیت تصاویر مورد استفاده در طراحی بروشور

اگر در طراحی بروشور از تصاویر با کیفیت پایین استفاده شود نتیجه که در چاپ دیده می شود کاملا بی کیفیت است البته قبل از چاپ بروشور اگر در صفحه مانتیور درشت نمایی شود کیفیت تصویر کاملا مشهود است. در این حالت تصاویر پیکسل پیکسلی دیده می شود  و وضوح پایینی دارد حتما از کیفیت تصاویر در طرح خود استفاده می کنید مطمئن شوید.

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =