بروشور

اشتباهات رایج در طراحی و چاپ بروشور

اشتباهات رایج در طراحی و چاپ بروشور

طراحی یک بروشور خوب کار دشوار و غیر ممکنی نیست اما موفقیت بروشور شما به چگونگی طراحی آن و دقت در جلوگیری از اشتباهات رایج بستگی دارد. امروزه با وجود نرم افزارهای طراحی، طراحی یک بروشور نسبتا آسان است اما نکته ی مهم اینجاست که یک بروشور خوب نیاز به تمرکز و تفکر دارد و باید با دقت و حوصله به آن بپردازید تا در نهایت نتیجه مطلوب را بدست آورید. برای جلوگیری از اشتباهات مرسوم در ابتدا باید به نوع کاغذ، طرح اولیه و محتویات بروشور خود توجه داشته باشید.
سعی کنید اندازه و جنس کاغذ، محتویات متنی، طرح کلی و تصاویری که در آن استفاده می کنید پیش پا افتاده و کسل کننده نباشد تا در نگاه اول جذاب به نظر برسد و مخاطب را ترغیب به ادامه دادن کند.

انتخاب کاغذ نا مناسب بروشور

طراحی بروشور شما هر چقدر هم زیبا و اصولی باشد اگر روی کاغذ مناسب چاپ نشود ارزش کار شما را پایین می آورد. قبل از شروع طراحی ابتدا نظر و انتخاب مشتری در مورد کاغذ را جویا شوید تا زحمت طراحی شما به هدر نرود. استفاده از کاغذ نامناسب، نازک و غیر استاندارد باعث پشت زدگی جوهر و خراب شدن محصول نهایی و طراحی شما میشود. شما می توانید برای جلا دادن بیشتر به کار خودتان از کاغذ گلاسه براق یا از روکش سلفون استفاده کنید و اگر طراحی بروشور شما تک رنگ و ساده است از روکش مات نیز میتوانید برای جذابیت بیشتر کار خود استفاده کنید. چاپ بروشور مات برای طرح‌های ظریف تاثیرگذاری بسیار زیادی خواهد داشت و باعث می شود طرح شما چشم گیر تر شود.

استفاده از لی اوت های کلیشه ای در بروشور

از بزرگترین اشتباهاتی که طراحان تازه کار مرتکب میشوند استفاده از قالبهای آماده موجود در سایتهای معروف و شناخته شده است. اکثرا این قالبها بسیار قدیمی و ناکار آمد و کلیشه ای هستند بخصوص برای متون فارسی. این قالبها تنها نما و ظاهری فانتزی دارند و بیشتر آنها فضای مناسبی برای چیدمان عکس و متن کافی ندارند.

عدم رعایت حاشیه امن تصاویر و متن بروشور

در بسیاری از کاتالوگهای چاپ شده شاهد این موضوع هستیم که قسمتی از عکس، لی اوت، شماره صفحه و در بدترین حالت متن اصلی در برش و عملیات صحافی از بین رفته و کات شده است و تنها دلیلش عدم رعایت حاشیه امن برای متن، تصاویر و صفحات کاتالوگ است که اگر این میزان خالی در نظر گرفته شود این اتفاق نخواهد افتاد.

رعایت حاشیه امن تصاویر و متن بروشور

استفاده از عکس یا زمینه رنگی در زیر متن

از دیگر موارد اشتباه که 90 درصد کاتالوگها از این شیوه طراحی منسوخ شده استفاده میکنند قرار دادن یک تصویر شلوغ یا یک رنگ به عنوان پس زمینه در زیر متن کاتالوگ است. کاتالوگی که صفحاتش رنگی یا طوسی هستند به سرعت و در بسیاری موارد سبب آزار چشمان خواننده کاتالوگ میشوند. حتی قرار گرفتن بعضی رنگ‌ها در کنار هم نه تنها ترکیب رنگی جذابی ایجاد نمی‌کند بلکه باعث آسیب به خواندن و عدم توجه مخاطب به پیام اثر هم می‌شود.

استفاده متنوع از فونت های گوناگون

اشتباه رایج بیشتر مشتریان این است که گمان می‌کنند برای تیتر باید به‌دنبال فونتی باشند که دیگران هرگز از آن استفاده نکرده‌اند. نظر مشتری نیز در زمینه‌ی انتخاب فونت اهمیت دارد چرا که هویت سازمانی آنها در ذهن مردم شکل گرفته است و فونت در کنار لوگو، رنگ، نام، شکلِ بسته‌بندی و شعار تبلیغاتی، بخشی از این هویت است. اما به خاطر داشته باشید در انتخاب فونت برای کاتالوگ یا بروشور به دو یا نهایتاً سه فونت برای تیتر، زیرتیتر و متن اصلی بسنده کنید.

عدم هماهنگی میان محتوی بروشور و کاتالوگ

طراحی بروشور باید با کسب‌وکار مشتری هم‌خوانی داشته باشد. برای نمونه، یک بروشور لوکس برای یک مؤسسه‌ی خیریه مناسب نیست، چون مخاطب این‌طور برداشت می‌کند که مؤسسه‌ی خیریه پول زیادی را صرف تهیه‌ی آن کرده است (هزینه‌ای که می‌توانست خرج امور خیریه شود)، برعکس یک محصول جدید بروشوری می‌خواهد در غرفه‌ی نمایشگاه بدرخشد و نگاه بازدیدکنندگان را به خود جلب کند.

با توجه به نکات ذکر شده به اهمیت طراحی کاتالوگ و بروشور و اشتباهاتی که باید از آن ها پرهیز کرد واقف شدید چنانچه هنوز نگرانی بابت طراحی و چاپ کاتلوگ و بروشور کسب و کار خود را دارید میتوانید با همکاران و کارشناسان متخصص ما در امور طراحی و چاپ فدک تماس حاصل کنید.

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + یازده =